tęczowe pstrągi przygotowujemy podobnie

Przechowywanie złowionych pstrągów

Pstrąg ma bardzo delikatne mięso, szybko ulęgające zaparzeniu, szczególnie w wyższych temperaturach. Ażeby rybę w świeżym stanie dowieść do domu musimy zaraz po jej złowieniu wypatroszyć ją wycinając skrzela i oczy, następnie wytrzeć do sucha i zawinąć w suchą bawełnianą szmatkę. Tak przygotowane ryby noszone w przewiewnym koszyku muchowym przez kilka godzin zachowają świeżość. Pstrągów nie należy skrobać, bo posiadają delikatna łuskę roztapiającą się w procesie termicznym.

Pstrąg gotowany

Rybę po wypatroszeniu i opłukaniu wycieramy do sucha (najlepiej papierowym ręcznikiem), skrapiamy sokiem z cytryny lub słabym octem 3% i odstawiamy w chłodne miejsce na 1 godzinę. Następnie wkładamy do gotującej się wody i gotujemy przez 20 minut. Po ugotowaniu obkładamy wiórkami z masła i posypujemy pokrojonym w drobna kostkę ugotowanym na twardo jajkiem. Natychmiast podajemy na stół.

Tatar z pstrąga

przygotowujemy identycznie jak z troci. Rybę filetujemy usuwając skórę i wszystkie ości, następnie siekamy nożem do osiągnięcia jednolitej masy. Dodajemy drobno posiekaną cebulę oraz pieprz i sól do smaku. Tak przyrządzoną masę układamy na małych kanapkach posmarowanych masłem i ozdabiamy natką pietruszki.

Pstrąg nad wodą

Pstrąga po wypatroszeniu nacieramy solą i zawijamy w folię aluminiową. Tak przygotowana rybę wkładamy do wypalonego, gorącego ogniska i pieczemy ok. 20 minut. Po zjedzeniu doławiamy następne dwa pstrągi i jedziemy do domu.

Pstrąg pieczony nad ogniskiem

Pstrąga patroszymy, nacieramy solą i nadziewamy na patyk wbijając go w nasadę ogona i wyprowadzając w okolicach głowy. Pieczemy nad żarem a nie płomieniem z ogniska. Po zjedzeniu postępujemy jak w przepisie z folią.