zobacz następne wyrażeń angielsko-języcznych
Łowienie na streamera jest podobne do łowienia na mokrą muchę. Różnica polega jedynie na tym, ze streamerem naśladujemy większe organizmy wodne i ryby. mogą one poruszać się w poprzek nurtu wykonując szybsze lub wolniejsze ruchy.
Do tej metody najlepiej nadaje się kij długości 2,70 m w klasie 6 - 7 i dużej dynamice wyrzutu, ponieważ będziemy stosunkowo dużą muchę podawali na większe odległości.
Łowiąc na streamera możemy stosować każdy rodzaj sznura w zależności od głębokości łowiska. Jednak łatwiej jest łowić na sznur intermediate, niż na pływający, jak również na sznur z tonacą końcówką niż na tonący na całej długości. Przypon o długości 1,0 do 3,0 m i średnicy 0,22 - 0,25 mm. Grubość ta podyktowana jest gwałtownością ataków ryb. Łowiąc szczupaki musimy stosować przypony kewlarowe lub wolframowe.
Streamery powinny być wykonane z materiałów dobrze pracujących podczas ściagania (nie klejacych się do haczyka). Nie należy dodatkowo obciażać streamerów, bo będą zachowywać się nienaturalnie.
Po wykonaniu rzutu kij powinien stanowić przedłużenie linki, żeby nie tłumił agresywności pociągnięć. Żeby utrzymywać streamera na odpowiedniej głębokości możemy po rzucie zatopić szczytówkę kija. Takie prowadzenie eliminuje wypychanie naszego zestawu do góry przez prąd wody. Podczas ściągania streamera sznur trzymam pod środkowym palcem lewej ręki, a prawą ręką wybieram go. Takie łowienie pozwala na stały kontakt z muchą i wyczucie brania. Ryby przeważnie zacinają się same, ale możemy poprawić zacięcie dodatkowym pociągnieciem sznura a nie ruchem kija.
Łowiąc na streamery powinniśmy ściągać je mocnymi agresywnymi pociągnięciami, bo inaczej sznur wytłumi nasze szarpnięcia i mucha będzie się poruszała ruchem jednostajnym, mało atrakcyjnym dla ryb. Mocniejsze szarpniecia wykonujemy w spokojniejszej wodzie, bo w szybkim nurcie pod jego wpływem mucha sama będzie wykonywała odpowiednie ruchy.
Łowiąc "z prądem" streamera powinniśmy prowadzic szybciej, lub wolniej niż prędkość nurtu.
Łowiąc na stojącej wodzie po wykonaniu rzutu musimy odczekać, aż mucha opadnie na odpowiednią głębokość i dopiero wtedy rozpoczynamy zbieranie sznura. Im większa jest głębokość łowienia tym dłuższe powinny być przerwy miedzy kolejnymi szarpnieciami.