ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
    Boleń (aspius aspius) to jedyny przedstawiciel rodziny karpiowatych (cyprynidae) prowadzący drapieżny tryb życia. Posiada dużą płetwę ogonową, głęboko wciętą i dużą paszczę o twardych nieuzębionych wargach. Żyje w krainie brzany w nizinnych rzekach. Młode bolenie szybko przechodzą na drapieżny sposób zdobywania pokarmu. Szybko przyrasta na wadze i w trzecim roku życia osiąga wielkość ok. 40 cm. Swoje miejsce polowania zdradza głośnymi atakami na stada uklei. Lubi zajmować stanowiska w pobliżu nurtu, mostów, wszędzie tam gdzie tworzą się "warkocze". Potrafi także polować na spokojniejszej wodzie, jednak tam jest praktycznie niedostępny dla wędkarza muchowego.
Najlepsze wyniki osiągamy łowiąc go na pograniczu nurtu i spokojnej wody. Warunek jest jeden, ryby muszą regularnie ponawiać ataki w tym miejscu. Ze względu na swoją waleczność nazywany jest "łososiem dla ubogich". Jest rybą płochliwą i dlatego łowiąc go powinniśmy się maskować i wykonywać długie rzuty. Dobre wyniki osiągniemy w maju i czerwcu łowiąc na mokrą muchę w ciągu dnia i wieczorem na suchą muchę na pograniczu głębokiej i płytkiej wody, pod warunkiem, że tam będą spływały naturalne owady. Możemy sprowokować go do ataku łowiąc na niewielkie jasne streamery prowadzone w poprzek nurtu.

Do połowu bolenia używamy zestawu pstrągowego, czyli kija AFTM 6-7 , długości do 3 m, sznura typu WF, ze względu na potrzebę wykonywania długich rzutów. Do połowu na suchą muchę powinniśmy mieć sznur pływający - F , lub intermediate I. Przy połowach na streamera wystarczy nam sznur intermediate I. Dobrze, żeby był on przeźroczysty. Przypon nie powinien być grubszy niż 0,20 mm.
Dobrymi muchami na bolenia są: Red Tag, Red Spiner, Sedge, w wielkościach 12-14, czasami 8.
Sucha muchę staramy się utrzymać jak najdłużej w okolicy żerowania ryb, niewielkie smużenie nie odstrasza bolenia.
Mokra mucha i streamer spływając po łuku powinny wyjść z nurtu też w tej okolicy.

Wymiar ochronny bolenia do 40 cm, limit dzienny 3 szt.

Ponieważ mięso bolenia nie należy do najsmaczniejszych, darujmy mu życie za waleczność.