ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
     Głowacica (hucho hucho) z rodziny łososiowatych (salmonidae) jest osiadłą rybą rzeczną. Występuje w dużych górskich i podgórskich rzekach z kamienistym dnem. Posiada dużą głowę o wielkiej paszczy uzbrojonej w liczne zęby. Jest typowym drapieżnikiem. Dorasta do 80 cm osiągając 5-6 kg wagi. W Polsce występuje w Dunajcu, Popradzie, Sanie i od niedawna w Gwdzie i Bobrze. Lubi przebywać w głębokich dołach polując na klenie, jelce i świnki.
Przypadkowe zapięcia i hole głowacic zdarzały się wędkarzom uczestniczącym w zawodach Puchar Popradu, jednak delikatne lipieniowe zestawy nie pozwalały na wygranie z nią walki. Obecnie głowacica dopuszczona jest do klasyfikacji w tych zawodach.
Jest w Polsce grupa wędkarzy systematycznie łowiąca głowacice na sztuczną muchę. Zresztą podzielona na nieprzejednanych zwolenników nimfy lub dużego streamera. Jedni i drudzy łowią te piękne i silne ryby.

Do łowienia na nimfy potrzebujemy mocniejszego zestawu pstrągowego, kij długości 2,70 - 3,00 m, AFTM 6-7, odpowiedniego kołowrotka z pływającym sznurem F , imitacji larw chruścika i dużo cierpliwości. Musimy dokładnie obławiać rynny i warkocze za głazami, bo tam znajdują się stanowiska żerujących głowacic. Dobrymi miejscami są też głębokie wlewy.
Do połowu na duże streamery potrzebujemy sprzętu jak do zimowego łowienia łososi i troci. Kija muchowego długości 3,30 - 3,90 AFTM 9-10 z dużym kołowrotkiem i linką intermediate I . Łowimy w tych samych miejscach co na nimfę, prowadząc w połowie wody muchy wykonane na hakach 2 - 2/0, przeważnie z ogonowych piór kogutów.

Wymiar ochronny głowacicy do 70 cm.
Okres ochronny od 1 marca do 31 maja.
Tygodniowy limit 1 szt.