ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
    Jaź (Leuciscus idus) z rodziny karpiowatych. (Cyprinidae) Występuje we wszystkich rzekach nizinnych. Przeciętnie waży ok. 1 kg przy długości 40 cm. Lubi żerować w stadach i doskonale nadaje się do połowów na sztuczną muchę. Od klenia i jelca różni się mniejszą łuską i mniejszym otworem gębowym. Lubi przebywać w czystej wodzie niedaleko brzegu. Potrafi jednak żerować przy kanałach ściekowych. Podstawowym pokarmem jazia są drobne zwierzęta wodne, ikra ryb, a także owady płynące wodą. Jest ryba płochliwą, reagującą na ruch nad wodą. Lubi wpływać na kamieniste i piaszczyste wypłycenia. Jest łatwy do wypatrzenia, bo żerujące stado często przemieszcza się pod prąd tuż pod powierzchnią wody powodując powstanie charakterystycznej fali. Posiada smaczne, chociaż ościste mięso.
Najlepsze wyniki w połowach jazia osiągniemy po południu i wieczorem, a nawet w nocy, na płyciznach i w pobliżu poprzerywanych kamiennych opasek (główek). Można go łowić na suchą i mokra muchę, czasami tylko dobrze żeruje na nieobciążonych nimfach.
Do połowu jazi używamy kija długości do 3 m AFTM 6-7, kołowrotka z linką WF lub DT. Suche muchy powinny naśladować aktualnie rojące się owady, chociaż jaź nie pogardzi także Red Tagiem, Black Zulu, czy też Coachmanem. Warunek jest jeden, muszka nie powinna bruździć wody, chyba że łowimy późnym wieczorem lub podczas niewielkiego wiatru. Wiatr wiejący od lądu jest korzystny, ponieważ zwiewa nad wodę także lądowe owady. Jeżeli mamy do dyspozycji dwa brzegi to musimy o tym pamiętać.
Łowiąc na mokre muchy musimy bacznie obserwować wodę w okolicy naszej muszki. Brania jazia widoczne są często jako lekkie zafalowanie wody i nie możemy liczyć na samozacięcie ryby, bo wypluje ona sztuczną muszkę bardzo szybko. Haczyki nie powinny być większe niż 12, a muszki skromnie ubrane. Kolor nie odgrywa specjalnej roli, jeżeli do ułożenia muszki nie użyjemy zbyt jaskrawych materiałów. Mokre muszki powinniśmy prowadzić bez bocznego dryfu, bo tak zachowuje się naturalny pokarm jazia w miejscach jego żerowania.
Jaź po zacięciu broni się dość mocno i powinniśmy go jak najszybciej wyprowadzić poza stado, bo może je spłoszyć.

Wymiar ochronny jazia do 25 cm.
Limit dzienny, łącznie z kleniem 10 szt.