ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
    Kleń (leuciscus cephalus) z rodziny karpiowatych cyprinidae) dorasta do 80 cm i wagi 4 kg. Jest rybą wszystkożerną, żywi się drobnymi organizmami wodnymi, częściami roślin, ale potrafi też zjadać żaby i małe rybki. Ryba ta występuje we wszystkich wodach, jednak najwięcej w szybkich wodach o żwirowatym dnie. Mięso klenia nie należy do najsmaczniejszych.
Do połowu klenia używamy zestawu pstrągowego, czyli kija AFTM 6-7, długości do 3 m, sznura typu WF, ze względu na potrzebę wykonywania długich rzutów. Do połowu na suchą muchę powinniśmy mieć sznur pływający - F, lub intermediate I. Przy połowach na mokrą muchę i streamera wystarczy nam sznur intermediate I. Dobrze, żeby był on przeźroczysty. Sucha mucha jest skuteczna w czystych wodach pogórza, na Pomorzu lepszą metodą jest mokra mucha.
Łowiąc klenia musimy zachować maksymalną ostrożność w poruszaniu się, gdyż jest on bardzo płochliwą i ostrożną rybą. Znane są przypadki, kiedy kleń potrafi kilkukrotnie wychodzić do muchy, opływając ją w koło.
Dobrymi muchami na klenia są mokre imitacje chruścików i duże egzemplarze Red Taga i Coachmana. Można też łowić go na niewielkie streamery z czerwonymi dodatkami.

Wymiar ochronny klenia do 25 cm.
Limit dzienny 10 szt. łącznie z jaziem.