ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
     Lipień (thymallus thymallus) z rodziny lipieniowatych (thymallidae) dorasta do 50 cm i ciężaru 0,8 kg. Posiada wydłużone ciało z niedużą głowę zakończoną małą paszczą z niewielkimi ząbkami. Płetwa grzbietowa lipienia jest duża i długa. W okresie godowym pokryta fioletowymi plamami.
Jest to osiadły gatunek rzeczny, zamieszkuje w czystych zimnych wodach o kamienistym, lub żwirowym dnie. Lipień zamieszkuje te same wody co pstrąg, a nawet zasięg jego występowania jest większy, bo zamieszkuje on niższe i szersze odcinki tych wód.
Pokarmem lipienia są drobne zwierzęta denne, owady, oraz ikra pstrąga i innych ryb. Przez co niekiedy uważany jest za szkodnika. Lipień nie jest rybą długowieczną, żyje zaledwie do 7 lat. Posiada bardzo smaczne, delikatne mięso. Świeżo złowiony lipień pachnie tymiankiem i stąd pochodzi jego łacińska nazwa.

Do lipieni czuję wielki sentyment. To dzięki tej rybie zaczęła się moja przygoda z muchówką. Dla mnie jest on rybą stworzoną do łowienia na sztuczną muchę. Dlatego nigdy nie zabrałem lipienia złowionego na spinning.

W muszkarstwie istnieje pojęcie - sprzęt lipieniowy, czyli coś bardziej delikatniejszego, niż sprzęt do połowu pstrąga, łowiąc lipienie kierujmy się tą zasadą. Przecież mamy do czynienia z mniejszą rybą, a lipień posiada delikatny pyszczek, łatwo ulegający rozdarciu.
Lipienia możemy łowić wszystkimi metodami, czyli na suchą i mokrą muchę, oraz na nimfę.
Kij o długości 2.55 do 3 m AFTM 5-6, o miękkiej akcji. Łowiąc na nimfę możemy używać dłuższego kija. Ponieważ w łowieniu lipienia liczy się dokładność, powinniśmy używać pływającej linki dwustronnie zbieżnej DT - F. Przypon powinien mieć jak najmniejszą średnicę. W skrajnych przypadkach 0,08 przy połowie na sucha muszkę jesienią i zimą. Łowiąc na nimfę wystarczy nam przypon z żyłką o średnicy 0,14 mm na końcowym odcinku.
Muszki do połowu lipienia powinny być układane na małych haczykach, 14 - 22, i dostosowane wielkością i kolorem do żywych owadów, na których ta ryba aktualnie żeruje. Nimfy swoim kształtem i barwą powinny przypominać kiełże, lub larwy chruściki. Na Pomorzu czasami lipienie potrafią atakować b. duże nimfy na haczykach 6 - 8. Zresztą specyfika tych wód wymaga często stosowania tak dużych nimf.
Zdarza się, że lipienie żerują na nimfach i wyrajających się owadach, stwarzając wrażenie, ze zbierają suche muszki z powierzchni. Łowiąc lipienie musimy bacznie obserwować ich zachowanie, wtedy sukces murowany.

Wymiar ochronny lipienia do 30 cm.
Okres ochronny od 1 marca do 31 maja.
Dzienny limit łącznie z pstrągiem potokowym 3 szt.