ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
     Łosoś (salmo salar) z rodziny łososiowatych (salmonidae) powrócił do naszych wód dzięki Instytutowi Rybactwa Śródlądowego. Nasz rodzimy, wiślany łosoś zaginął po wybudowaniu zapory we Włocławku, odcinającej go od tarlisk w Rabie i Dunajcu. Drawski łosoś przez rabunkowa gospodarkę rybacką podzielił jego los w kilka lat później. IRŚ prowadząc badania zasiedlił nasze wody łososiem z Daugawy (Dźwiny). Eksperyment udał się i możemy już łowić łososie w Drawie i Drwęcy. W pozostałych rzekach trafiają się tzw. łososie błądzące i wolno je łowić tylko w przyujściowych odcinkach. Nie znam wyników z Drawy, ale na Drwęcy zostały złowione ponad 10-cio kilogramowe sztuki,szkoda tylko, że na spinning.
Dopiero niedawno grupa entuzjastów sztucznej muchy dopracowała skuteczne muchy, a przede wszystkim zastosowała odpowiednie sznury do łowienia w tej rzece.
Łosoś jest rybą wędrowną, dwuśrodowiskową. Część życia spędza w morzu na pełnej wodzie, żerując na stadach śledzia i szprota. W tym tkwi tajemnica jego przyrostów. Rozmnaża się w górnych odcinkach rzek o żwirowym podłożu. Wstępujące na tarło łososie mierzą 75 -100 cm i ważą 5 - 10 kg.
Po odbytym tarle kelty łososia przebywają poniżej tarlisk zwykle do kwietnia. Możemy je łowić posługując się wędziskiem muchowym długości 3,60 - 4,50, AFTM 9-12 . Z dużym kołowrotkiem mieszczącym mocny długi podkład (backing ) i linkami tonącymi S , w różnym stopniu tonięcia, typu WF lub DT .
Muchy układane na dużych haczykach (2 - 4/0), z materiałów dobrze pracujących w wodzie (farbowana sierść i miękkie pióra). Mogą mieć elementy wabiące w postaci pasemek błyszczącej lamety.
Łowiąc kelty łososia powinniśmy jak najdłużej utrzymywać muchy przy dnie, obławiając jak największy obszar wody. Wykonując rzuty przemieszczamy się powoli w dół rzeki. Branie ryby poczujemy, jak miękki pulsujący uczep. Co będzie dalej, zależy od wielkości i kondycji ryby.
Srebrniaki, po wstąpieniu do rzeki, pobierają pokarm przez pierwsze 2 - 3 tygodnie. Potem mogą atakować nasze muchy na zasadzie obrony terytorium. Uaktywniają się podczas zmiany poziomu wody i związanej z nim zmiany stanowisk.
Srebrne łososie możemy łowić na krótsze kije (3,00 - 3,60). Muszą to być jednak mocne kije łososiowe, bo inaczej nie uda nam się utrzymać walczącej ryby. Zresztą i tak to ona będzie nam dyktowała warunki, a nie my jej.
Muchy na jakie łowimy łososie to osobny, bardzo obszerny temat. angielska literatura fachowa podaje co najmniej kilkadziesiąt wzorów much łososiowych. Muchy łososiowe powinny być wykonane na specjalnych wzmocnionych hakach salomon hooks .
W miarę ocieplania się wody w rzece powinniśmy stosować coraz mniejsze muszki, w czystej - jaśniejsze, a w mętnej - ciemniejsze. Muszki na srebrniaka powinny być skromnie ubrane.

Wymiar ochronny łososia do 50 cm, w ujściach rzek do m. Bałtyckiego, rzekach Drawa, Drwęca i Wisła od Włocławka do ujścia.
W pozostałych rzekach zakaz połowu przez cały rok .
Okres ochronny od 1 października do 31 grudnia.
Dzienny limit łącznie z trocią 2 szt.