ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
    Okoń (perca fluviatilis) z rodziny okoniowatych (percidae) zasiedla wszystkie typy wód. Dorasta przeciętnie do 25 cm, chociaż zdarzają się osobniki powyżej 40 cm i wadze 1 kg. Bardzo szybko przechodzi na drapieżny tryb życia. Ryba ta doskonale reaguje na sztuczną muszkę. Posiada bardzo smaczne mięso, może więc być cenną zdobyczą dla muszkarza.
Ze względu na delikatny pysk powinniśmy go łowić na kij o akcji parabolicznej. Do tego kołowrotek ze sznurem WF, dającym nam większy zasięg rzutu, najlepiej z tonącą końcówką F/S.Przypon powinien mieć ok. 1,5 m.
Dobre wyniki możemy osiągnąć łowiąc na zestaw: 3 cm streamer i mokra muszka na skoczku, podwieszona w odległości 30 cm od prowadzącej. Kolorystyka muszek dowolna, chociaż elementem wabiącym mogą być różne przewiązki z błyszczącej lamety na korpusie muszki. Muszki powinny być wykonane z miękkich materiałów, dobrze pracujących w wodzie. Okoniowe muszki mogą posiadają główki wykonane ze styropianu.
Łowiąc okonie powinniśmy wykonywać długie rzuty i odczekać, aż muszki opadną w okolicę dna. Następnie prowadzimy muszki skokami w zmiennym tempie. Brania bardzo często następują w momencie, kiedy po ściągnięciu sznura pod nogi podnosimy zestaw do góry i muszki odrywają się od dna.
Łowiąc na muszki ze styropianowymi główkami możemy spróbować jigowania. Wygląda to następująco: tonący odcinek sznura sprowadza nasze muszki w okolice dna, kiedy nie ściągamy sznura muszki zaczynają wypływać do góry. Kiedy podciągamy sznur, jego ciężar sprowadzi je znowu w okolice dna. Brania następują w czasie tych dwóch faz, jednak bardzo wyraźnie wyczuwamy je tylko w czasie pociągnięcia sznurem, bo tylko wtedy mamy pełną kontrolę nad muszką.
Mając już rybę na haczyku nie śpieszmy się z jej wyciągnięciem, jeżeli w pobliżu są inne okonie, to bardzo często atakują one drugą muszkę i wtedy mamy dodatkową atrakcję w postaci dubletu. Do wyjmowania ryb z wody szczególnie z łódki lub pomostu musimy używać podbieraka.

W wodach okręgu toruńskiego okoń posiada wymiar ochronny do 18 cm.
Okres ochronny od 1 kwietnia do 30 kwietnia.
Dzienny limit połowu wynosi 20 sztuk.