ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
    Pstrąg potokowy (salmo trutta morpha fario) z rodziny łososiowatych (salmonidae) jest osiadłą rybą żyjącą w górnych odcinkach potoków, a także w nizinnych rzekach, z zimną, dobrze natleniona wodą. Lubi twarde, kamieniste, lub żwirowate podłoże, w zasadzie nie lubi mulistych odcinków rzeki, ale potrafi się dostosować. W górskich wodach dorasta do 40 cm i ciężaru 0,8 kg. Ryby te mają dużą głowę w stosunku do reszty ciała, jest to tzw. forma głodowa.
Okaz pstrąga
Natomiast w rzekach nizinnych żerując na większych organizmach i kręgowcach potrafi osiągnąć masę 3 kg i długość 60 cm. Wszystko więc zależy od ilości i wielkości pożywienia. Pstrąg zjada drobne organizmy wodne, owady, żaby i ryby. Posiada smaczne mięso, często o różowym zabarwieniu.
Chcąc łowić tę rybę przez cały sezon powinniśmy posiadać kij długości 2,70 do 3,00 m AFTM 6-7, kołowrotek z zapasowymi szpulami i różnymi linkami. Zimą i wczesną wiosną pstrąg dobrze reaguje na duże muchy, wolno prowadzone przy dnie i naśladujące żaby i małe rybki. Wraz z ociepleniem wiosennym następną dobrą przynętą jest imitacja pijawki. Potem pstrąg przestawia się na ryby, wiec powinniśmy łowić na streamery.
Ładny komplet
W momencie rójki jętki majowej ryby ogarnia amok i tylko mokra lub sucha wersja tej muchy potrafi go skusić. Po odchorowaniu obżarstwa pstrągi zaczynają żerować wcześnie rano i późnym wieczorem zbierając chruściki i inne letnie muchy. W lipcu, podczas tarła uklei jasny streamer jest odpowiednią przynętą i metodą. Podczas całego sezonu pstrągi możemy łowić na nimfy obławiając rynny i warkocze za przeszkodami.
Wiosną pstrągi żerują przez cały dzień, potem okres ich żerowania ogranicza się do godzin wieczornych, nocy i wczesnych godzin rannych. Na każdej rzece obyczaje pstrągów różnią się między sobą, trudno więc podać jednoznaczną receptę na skuteczne łowienie. Muszkarz łowiący pstrągi powinien umieć dostosować metody połowu do aktualnego miejsca przebywania pstrągów i sposobu ich odżywiania się.

Wymiar ochronny pstrąga w rzece Wiśle i jej dopływach do ujścia rzeki San i w dopływach rzeki Odry do ujścia rzeki Bystrzycy do 25 cm.
W pozostałych rzekach 30 cm.
Okres ochronny w rzece Wiśle i jej dopływach do ujścia rzeki San i w dopływach rzeki Odry do ujścia rzeki Bystrzycy
od 1 września do 31 stycznia.
W pozostałych rzekach od 1 września do 31 grudnia.
Dzienny limit łącznie z lipieniem 3 szt.