ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
     Sandacz (Stizostedion lucioperka) z rodziny okoniowatych (percidae) jest drapieżnikiem. W sprzyjających warunkach dorasta do 1,30 m długości i ciężaru 10 - 15 kg. Młode sandacze żywią się planktonem, bardzo szybko przechodzą na drapieżny tryb życia. Znane są przypadki kanibalizmu wśród tych ryb. Sandacz posiada charakterystyczne "psie" uzębienie.
W rzekach najchętniej zamieszkuje wody krainy leszcza. Spotyka się sandacza w przybrzeżnej strefie Bałtyku. Dość liczną populację sandacza możemy spotkać w jeziorach o mało przezroczystej wodzie. Do zbiorników zaporowych został sztucznie wprowadzony, jednak tam właśnie osiąga najlepsze przyrosty i rozmiary.

Sandacz prowadzi nocny tryb życia, zbliżając się do brzegu za pokarmem dopiero po zapadnięciu zmroku. Największą aktywność wykazuje podczas bezksiężycowych i pochmurnych nocy. Dobrym okresem połowy tej ryby jest sierpień, wrzesień i pażdziernik. Jesienią możemy złowić sandacza w ciągu dnia o ile odnajdziemy miejsca jego żerowania. Sandacz najchętniej żeruje na różnego rodzaju rafach i kamieniach, bo tam gromadzi sie sporo różnej wielkości ryb stanowiących jego pożywienie.

Sprzęt do łowienia tej ryby powinien być odpowiednio mocny, wędzisko AFTM 6-7, sznur DT, intermediate I, lub pływający F. Przypon o długości kija.

Muchy - powinny być duże, na haczykach 2/0 - 4/0, w kolorach jasnych. Na rzece, muchę prowadzę pod powierzchnią, pozwalając jej opaść niżej co jakiś czas. Pociągnięcia sznura nie powinny być zbyt szybkie. Rzuty wykonuję na odległość 10 - 15 m skośnie w dół i prowadzę muchy do samego brzegu. Czasami sandacze prowokowałem do ataku chlapiąc głośno muchą o wodę.
Łowiąc z brzegu, nawet w nocy zawsze starałem się ukryć, żeby nie być widocznym na tle nieba, bo sandacz jest ostrożną rybą.

Łowiąc na jeziorze używam tonącego S sznura najlepiej typu WF. Rzuty wykonuję na maksymalną odległość, pozwalam opaść muszce na dno i rozpoczynam zbieranie sznura, starajac się prowadzić ją jak najbliżej dna. Łowiąc z łódki rzuty wykonuję wachlarzowo, systematycznie obławiając cały obszar wody.

Wymiar ochronny sandacza do 45 cm.
Okres ochronny na wodach Okręgu toruńskiego od 1 stycznia do 31 maja.
Dzienny limit łącznie z boleniem, amurem, brzaną, karpiem, sandaczem i pstrągiem potokowym 3 szt.