ryby
wyrażeń angielsko-języcznych
     Troć (salmo trutta morpha trutta) z rodziny łososiowatych (salmonidae) dorasta do 70 cm osiągając ciężar 5 kg. Jest rybą dwuśrodowiskową. Dorosłe trocie rozpoczynają latem wędrówkę tarłową do rzek. Po tarle przypadającym na październik - grudzień kelty troci spływają do morza. Młode trocie żyją w rzece od 1 do 3 lat i jako smolty spływają do morza, by po pobycie w nim i osiągnięciu dojrzałości płciowej rozpocząć cały cykl od początku.
Są dwa okresy połowu troci w rzekach, pierwszy zimowy - łowimy wtedy kelty i drugi letni, kiedy naszą zdobyczą może być troć wstępująca - srebrniak.
Kelty po tarle stoją zwykle przy dnie w niezbyt silnych prądach i tam żerują. Do połowu keltów używamy długich wędzisk muchowych, 3,60 - 4,50, AFTM 9-12 zaopatrzonych w duże kołowrotki z linkami tonącymi S , w różnym stopniu tonięcia, typu WF lub DT i podkładem (backing).
Muchy duże, wykonane na haczykach 2 -2/0 w kolorach ostrych, kontrastowych: pomarańczowe, żółte, czerwone, czarne, zielone, oraz mieszane. Ostatnio dużą popularnością cieszą się puchowce - proste w wykonaniu muchy z farbowanych piór marabuta.
Po wykonaniu rzutu skośnie w górę rzeki, poprawiamy linkę, przerzucając ją do góry (w tym czasie muchy powinny zatonąć jak najgłębiej) rozpoczynamy prowadzenie much po łuku obławiając jak największy obszar wody. Następnie ponawiamy rzut i schodzimy 2 kroki w dół rzeki. Łowienie keltów wymaga cierpliwości i systematyczności. Troci nie zacinamy, haczyk sam powinien wbić się w nożyczki paszczy, pod wpływem ciężaru sznura, bo ryba długo trzyma muchę w pysku. Zacięty kelt po wykonaniu kilku młynków ratuje się zwykle ucieczką z prądem rzeki.
Inaczej wygląda łowienie srebrniaków. Trocie po wstąpieniu do rzek po około 2 tygodniach zmieniają ubarwienie na miedziane i przestają żerować w ciągu dnia, zapadając w głębokie dziury i podmycia. Jednak każda zmiana poziomu wody uaktywnia je, i wtedy mamy szansę na złowienie tej walecznej ryby.
Do łowienia letniej troci wystarczy nam mocny sprzęt pstrągowy. Kij długości 2,70 - 3,00m, AFTM 6-7 , kołowrotek ze sznurem intermediate I i podkładem. Letnią troć łowimy podobnie jak pstrąga na streamera. Muchy stosujemy odpowiednio mniejsze do 8.
Przy połowie letniej troci obowiązuje zasada: im cieplejsza woda, tym mniejsza mucha. Kolorystykę much dopasowujemy do czystości wody, im czystsza woda, tym jaśniejsza mucha.

Jest jeszcze jedno łowisko, na którym można złowić troć, to morze, a właściwie wybrzeże morskie. Chcąc łowić troć w morzu musimy znaleźć odcinek brzegu z kamieniami, możemy też szukać jej w pierwszym zagłębieniu. Ważne jest, żeby stan morza nie przekraczał 2, ponieważ przy wyższym trocie przebywają dalej od brzegu poza zasięgiem rzutu.
Brodząc w morzu musimy posiadać kamizelkę ratunkową.

Wymiar ochronny troci do 40 cm.
Okres ochronny od 1 października do 31 grudnia.
W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku przez cały rok.
Dzienny limit łącznie z łososiem 2 szt.