zapraszam ponownie
wyrażeń angielsko-języcznych
Najważniejszą częścią naszego sprzętu jest kij muchowy. To od jego parametrów zależy, czy łowienie będzie sprawiało nam przyjemność. Poszukując pierwszego kija starajmy się wybrać jakiś najbardziej uniwersalny, spełniający nasze oczekiwania. Najpierw musimy się zastanowić, jakie ryby będziemy łowili, na jakich wodach i jaką metodą. Muszkarz wybiera się na ryby tylko z jednym kijem, bo trudno sobie wyobrazić wędkarza brodzącego wodą z dodatkowym wędziskiem na plecach.
Wędziska jednoręczne produkowane są w długościach od 7 do 11; 12 stóp co odpowiada w przybliżeniu zakresowi długości 2,10 do 3,60 m. Krótkich wędzisk (7 - 9) stóp używamy na niewielkich , zakrzaczonych rzekach,
Współczesne kije produkowane są z włókien węglowych, są sprężyste, nie ulęgają odkształceniu i co najważniejsze są lekkie. Różnice w wadze poszczególnych wędzisk nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru.

Od wagi samego wędziska ważniejsze jest dobre wyważenie zestawu.

w takiej pozycji powina leżeć nasza wędka
Sprawdzamy to przeciągając linkę przez przelotki i podpieramy kij w odległości ok. 10 cm od rękojeści. Dobrze wyważony kij powinien leżeć poziomo. Jeżeli w tej pozycji czubek kija będzie trochę wyżej nie stanowi to problemu. Gorzej jeżeli będzie pochylony ku dołowi. Wtedy podczas łowienia niepotrzebnie będziemy przemęczali nadgarstek. Możemy poprawić wyważenie kija dodając niewielkie dociążenie końca rękojeści. Łatwiej jest łowić niewiele cięższym, ale dobrze wyważonym kijem.

Zasady wyważenia kija odnoszą się do wędzisk jednoręcznych.