zapraszam ponownie
wyrażeń angielsko-języcznych
co oznacza ten skrót co w nim najważniejsze jak je dzielimy trudny wybór niby proste,ale


Początkującemu muszkarzowi prawidłowe skompletowanie sprzętu może sprawić wiele kłopotu. Nie zawsze sprzedawcy w sklepach wędkarskich znają się na muszkarstwie, szczególnie w miastach, gdzie nie ma tradycji łowienia na sztuczną muszkę. Trudno też w kole odnaleźć jakiegoś muszkarza. Dlatego podaję tu niezbędną ilość informacji dotyczących oznaczenia sprzętu muszkarskiego, jak również jego przydatności do zastosowania w konkretnej metodzie, lub przy połowie konkretnej ryby. To co tu napiszę powinno być traktowane jako wskazówki, a nie przykazania. Dlatego też nie będę omawiał zalet sprzętu żadnej konkretnej firmy, jestem niezależny od nikogo i podzielę się tylko moim doświadczeniem i wiedzą.

Na każdym elemencie sprzętu muchowego znajduje się skrót aftm z liczbami. Oznaczenia te pozwalają na prawidłowe dobranie odpowiedniego kołowrotka do sznura i kija muchowego. Wynika z tego, że kompletujemy sprzęt oznaczony taką samą liczbą. Tylko przypon dobieramy do konkretnej metody połowu i panujących warunków.

Jeszcze niedawno, za najbardziej uniwersalny do łowienia uważano zestaw składający się z kija długości 2,70 m w klasie AFTM - 6. Obecnie, w związku z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem coraz nowszych materiałów do produkcji sprzętu większość wędkarzy preferuje "lżejsze" kije (AFTM 3 - 4).