zapraszam ponownie
wyrażeń angielsko-języcznych
    Sztuczne muszki możemy wykonywać w palcach bez żadnych narzędzi. Jednak posiadanie podstawowych narzędzi z pewnością uprzyjemni nam tę pracę.
Amatorskie imadło
Do zamocowania haczyka służy imadełko, o twardych szczękach i mocnym zaciskiem. Wygodnym w użyciu jest imadełko z mimośrodowym zaciskiem i obracaną głowicą. Jednak do amatorskiego wykonywania sztucznych muszek w zupełności wystarczy nam imadełko jak na zdjęciu. Posiada ono regulowaną szerokość rozstawu szczęk do różnej grubości haczyków, mimośrodowy zacisk i regulowaną wysokość mocowania nad stołem.Bobbiny
Następnym narzędziem jest nawijarka. Służy ona do mocowania nicią wiodącą poszczególnych elementów muszki do haczyka. Dobra nawijarka powinna mieć sprzęgło lub hamulec regulujące wyciąganie nici ze szpulki, wypolerowaną końcówkę igły i odpowiedni ciężar własny. Popularne nawijarki nie posiadają takich możliwości. Ostre krawędzie igły często przecinają nić (ceramiczne nawijarki tego nie robią), a ich mała waga nie pozwala na odpowiednie obciążenie nici i powoduje poluźnienie się mocowania w momencie wypuszczenia ich z ręki.
Przydatne nożyczki
Pierwsze nożyczki służą do wycinania skrzydełek z pasm lotek ptactwa, oraz do wycinania wszystkich zbędnych elementów przy modelowaniu jeżynki i główki naszej muszki. Większymi nożyczkami możemy przystrzygać główki mudllerów i wycinać większe elementy z materiałów. Największe nożyczki służą do przycinania metalowych lamet, oraz do wycinania piór ze skrzydeł.
Whip finisher
Zakańczarka pozwala nam na wykonanie kształtnej główki w muszce, oraz mocnego praktycznie nierozwiązującego się węzła. Jak posługiwać się tym narzędziem można zobaczyć tutaj. To bardzo przydatne narzędzie w warsztacie muszkarza.
Większe i mniejsze zaciski
Przy pomocy samozaciskowych szczypczyków nawijamy jeżynki w muszkach, tułowia muszek z wełny i innych materiałów mocowanych na niciach, oraz wszelkiego rodzaju zewnętrzne owijki. Możemy nimi obciążać wszelkiego rodzaju materiały przed ich umocowaniem nicią wiodącą.
Igła zamocowana w rączce
Igła służy do układania jeżynki i do wyczesywania wełny w tułowiach nimf i mokrych muszkach. Przy pomocy igły oddzielamy pasma promieni z lotek wykonując skrzydełka w naszych muszkach. Czyścimy nią zaklejone podczas lakierowania główek oczka haczyków.
pojemnik na szelak
Pojemnik na szelak nie pozwala na wysychanie (odparowywanie spirytusu w którym rozpuszczamy szelak), a igłą zamocowaną w jego korku łatwo kleimy główki naszych muszek nie brudząc przy tym ich jeżynek. Nawet jeżeli posługujemy się jakimś wodoodpornym klejem, to warto trzymać go w takim wygodnym pojemniku.


pomiar długości jeżynki
Prosty przyrząd służący do dobierania właściwej długości jeżynki do wielkości haczyka możemy wykonać sami. Jest to kawałek deseczki z narysowanymi współśrodkowo co 1 mm okręgami. W środku okręgów jest wbita szpilka. Najpierw zaczepiamy o szpilkę haczyk na wysokości początku łuku, a następnie przykładamy pióro, lekko je naciągając. Pojedyńcze "włoski" powinny się odchylić i sprawdzamy, czy są one dłuższe od wielkości łuku 1,5 - 2 razy (w przypadku wykonywania suchej muszki).